Pytania i odpowiedzi

Czy sygnalista to donosiciel?

Przepisy dotyczące sygnalisty zostały przygotowane by w bezpieczny sposób właściwa osoba w firmie, instytucji czy też organizacji mogła dowiedzieć się, że dzieją się tam złe rzeczy. Sygnalistą może być każdy pracownik, bądź współpracownik, który obserwuje rzeczy niezgodne z prawem. Jeśli takie rzeczy zaobserwuje może użyć specjalnie chronionego kanału komunikacji, który gwarantuje mu pełną anonimowość. Jeśli chcesz stworzyć bezpieczny kanał komunikacji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sygnalisty – napisz do nas na adres inspektor@inspektor-gliwice.pl – serdecznie zapraszamy

Czy zatem sygnalista to donosiciel? – zdecydowanie nie, to osoba, która może Cię uchronić np. przed wyciekiem danych a nawet technologii.

Wiele firm zadaje pytania: czy sygnalista to osoba, którą trzeba zatrudnić ? Nie – to może być po prostu każdy z nas, ktoś kto zauważy, że w firmie, na której nam zależy dzieją się rzeczy niezgodne z prawem. Nie chodzi tutaj o przekazywanie informacji o tym, że Krystyna z sąsiedniego biura zjada mi kanapki lub denerwuje mnie jej sposób bycia – procedury zawężają się do niezgodności z prawem.